Romania se poate mandri cu nume grele in culturism. Nicu Giurgi a fost primul roman care a participat la Mr. Olympia. Apoi, in 2011, Alina Popa, o romanca de-a noastra, a urcat pe scena celui mai mare concurs de culturism din lume, concurand pana in 2014, cand a obtinut locul 2 (cu toate ca, urmarind clipurile, cei mai multi fani considera ca a fost furata).

Pentru foarte mult timp, acestia au fost singurii romani care au participat la Mr. Olympia, insa anu 2020 vine cu o surpriza. Listele oficiale au aparut, iar Romania se poate mandri cu 2 concurenti romani. In listele oficiale, in dreptul numelui lor, este scris „(Romania)„!!! Este vorba de Andrei Lincan, cunoscut in mediul online ca Andrei Deiu’, si Vlad Alfred Chiriac, care demonstreaza inca o data cat de adevarata este zicala „Concursurile sunt castigate din spate”, Alfred avand un dublu biceps spate care pur si simplu eclipsa toti ceilalti concurenti de pe scena.

Va vom lasa mai jos lista completa a culturistilor calificati pentru Mr. Olympia 2020, insa inainte de asta, trebuie sa subliniem un lucru: Romania nu a facut niciodata nimic pentru cei 2. Andrei a plecat din tara la varsta de 15 ani (puteti afla mai multe in interviul cu el, click aici), iar la primele sale concursuri, in dreptul numelui sau era scris UK, fiind trecuta in mod implicit tara adresei de domiciliu. Andrei a cerut in mod explicit organizatorilor sa modifice si sa treaca ca tara Romania. Despre Alfred puteti afla mai multe in interviul pe care l-am avut cu el, pe care il puteti citi facand click aici, un sportiv exceptional, pe care Romania nu l-a ajutat cu nimic. Oare de ce daca nu este fotbal sau tenis romanilor nu le pasa, de ce doar rezultatele in aceste sporturi sunt mediatizate?

Va recomand sa ii urmariti pe baieti pe instagram, merita 100! Pe Alfred il gasiti pe instagram cu @alfred_chiriac_ifbbpro iar pe Andrei cu @andreideiu_!

LISTA OFICIALA A CULTURISTILOR CALIFICATI PENTRU MR. OLYMPIA 2020:

  • Brandon Curry (USA)
  • William Bonac (Netherlands)
  • Hadi Choopan (Iran)
  • Dexter Jackson (USA)
  • Roelly Winklaar (Curacao)
  • Phil Heath (USA)
  • Cedric McMillan (USA)
  • Nathan De Asha (UK)
  • Juan Morel (USA)
  • James Lewis (UK)
  • Hunter Labrada (USA)
  • Iain Valliere (Canada)
  • Lee Seung Chul (South Korea)
  • Antoine Vaillant (Canada)
  • James Hollingshead (UK)
  • Lukas Osladil (Czech Republic)
  • Rafael Brandao (Brazil)
  • Akim Williams (USA)
  • Maxx Charles (USA) (Qualified with points)
  • Justin Rodriguez (USA) (Qualified with points)
  • Regan Grimes (Canada) (Qualified with points)
  • Big Ramy (INVITAT SPECIAL)

2020 Ms. Olympia Qualified Competitors List:

  • Helle Trevino (USA)
  • Margie Martin (USA)
  • Irene Anderson (Sweden)
  • Nicki Chartrand (Canada)
  • Monique Jones (USA)
  • Monia Gioiosa (Italy)
  • Yaxeni Oriquen (Venezuela)
  • Iris Kyle (USA)
  • Andrea Shaw (USA)
  • LaDawn McDay (USA)
  • Asha Hadley (USA)
  • MayLa Ash (USA)
  • Margita Zamolova (Czech Republic)
  • Alena Hatvani (Czech Republic)
  • Theresa Ivancik (USA)
  • Janeed Lankowski (USA) (Qualified with points)
  • Reshanna Boswell (USA) (Qualified with points)
  • Kim Buck (USA) (Qualified with points)

212 Qualified Competitors List:

  • Kamal Elgargni (Libya)
  • Derek Lunsford (USA)
  • Shaun Clarida (USA)
  • John Jewett (USA)
  • Ahmad Ashkanani (Kuwait)
  • David Henry (USA)
  • Hidetada Yamagishi (Japan)
  • Angel Calderon Frias (Spain)
  • Guy Cisternino, Jr (USA)
  • Seonghwan Kim (South Korea)
  • George Peterson (USA)
  • Dectric Lewis (USA)
  • Kim Jun Ho (South Korea)
  • Oleh Kryvyi (Ukraine)
  • Vlad Alfred Chiriac (Romania)
  • Keone Pearson (USA)
  • Derik Oslan (USA) (Qualified with points)
  • Jason Lowe (USA) (Qualified with points)
  • Errol Moore (USA) (Qualified with points)

Classic Physique Qualified Competitors List:

  • Rickey Moten (USA)
  • Chris Bumstead (Canada)
  • Ahmad Ahmad (Iraq)
  • Ali Shamsghamar (Iran)
  • Breon Ansley (USA)
  • RD Caldwell (USA)
  • Danny Hester (USA)
  • Dani Younan (USA)
  • Wesley Vissers (Netherlands)
  • David Hoffman (Germany)
  • Arash Rahbar (USA)
  • Terrence Ruffin (USA)
  • Sami Ghanem (USA)
  • Jose Maria Mete Bueriberi (Spain)
  • Fabiony Sylvain (Dominican Republic)
  • Alex Cambronero (Costa Rica)
  • Christopher Hunte (USA)
  • Myeongho Park (South Korea)
  • Deontrai Campbell (USA)
  • Divine Wilson (USA)
  • Logan Franklin (USA)
  • Song Jae Pil (South Korea)
  • Peter Sciallo (USA)
  • Seojin Ham (South Korea)
  • Giuseppe Christian Zagarella (Italy)
  • Maxime Yedess (France)
  • Mike Sommerfeld (Germany)
  • Bryan Jones (USA)
  • Jose Marte (USA) (Qualified with points)
  • Jonathan Hambrick (USA) (Qualified with points)
  • Jason Brown (USA) (Qualified with points)
  • Vladimir Sizov (USA) (Qualified with points)
  • Abner Logan (USA) (Qualified with points)

Men’s Physique Qualified Competitors List:

  • Khali Quartey (USA)
  • Long Wu (China)
  • Raymont Edmonds (USA)
  • Ryan Terry (UK)
  • Carlos De Oliveira (Brazil)
  • Brandon Hendrickson (USA)
  • Ismael Dominguez (Mexico)
  • Cam Harris (USA)
  • Stan Morrison (USA)
  • Corey Morris (USA)
  • Khaled Shewaiter (Qatar)
  • Aundre Benson (USA)
  • Andrei Lincan (Romania)
  • Kyron Holden (USA)
  • Bong Seok Choi (South Korea)
  • Jeremy Potvin (USA)
  • Ryan John-Baptiste (UK)
  • Yasser Fernando Chala
  • Blandon (Colombia)
  • Andre Ferguson (USA)
  • George Brown (USA)
  • Daniel Ammons (USA)
  • Rodrigue Chesnier (France)
  • Arya Saffaie (USA)
  • Kim Min Su (South Korea)
  • Bhuwan Chauhan (India)
  • Jason Huynh (USA)
  • Youcef Djoudi (France)
  • Riccardo Croci (Italy)
  • Dias Lubamba (France)
  • Steven Cao (USA)
  • Charjo Grant (USA) (Qualified with points)
  • Rashaud Watson (USA) (Qualified with points)
  • Frank Worley (USA) (Qualified with points)
  • Clarence McSpadden (Qualified with points)
  • Anthony Gilkes (USA) (Qualified with points)

Fitness Olympia Qualified Competitors List:

  • Sally Kendall-Williams (USA)
  • Ryall Graber (Canada)
  • Whitney Jones (USA)
  • Missy Truscott (USA)
  • Jaclyn Baker (USA)
  • Tiffany Chandler (USA)
  • Allison Ethier (Canada)
  • Katie Michelle (USA)
  • Oksana Grishina (Russia)
  • Adela Garcia (USA)
  • Ariel Khadr (USA)
  • Minna Pajulahti (Finland)
  • Barbara Sales Cadena (Spain)
  • Aurika Tyrgale (USA)
  • Darrian Borello (USA) (Qualified with points)
  • Terra Plum (Canada) (Qualified with points)
  • Derina Wilson (USA) (Qualified with points)

Figure Qualified Competitors List:

  • Cydney Gillon (USA)
  • Latorya Watts (USA)
  • Nadia Wyatt (USA)
  • Jessica Reyes Padilla (Puerto Rico)
  • Carly Starling-Horrell (USA)
  • Asmaa Salimi (Canada)
  • Martina Yabekova (Canada)
  • Maryam Bamdad (Canada)
  • Julia Waring (USA)
  • Natalia Soltero (Mexico)
  • LaToyia Farley (USA)
  • Nicole Zenobia Graham (USA)
  • An Da Jeong (South Korea)
  • Rhea Gayle (UK)
  • Samantha Jerring (Sweden)
  • Brittany Campbell (USA)
  • Ajanel Williams (USA)
  • Anna Banks (Poland) (Qualified with points)
  • Bojana Vasiljevic (USA) (Qualified with points)
  • Sandra Grajales (Mexico) (Qualified with points)

Bikini Qualified Competitors List:

  • Monica Ellis (USA)
  • Casey Torres (USA)
  • Sethia Daigle (USA)
  • Camile Periat (USA)
  • Elisa Pecini (Brazil)
  • Angelica Teixeira (USA)
  • Ashley Kaltwasser (USA)
  • Daraja Hill (USA)
  • Janet Layug (USA)
  • Lauralie Chapados (Canada)
  • Maia Gordon (Canada)
  • Noora Mahonen (Finland)
  • Alessia Facchin (Italy)
  • Cristobalina Pajares (Spain)
  • Sara Choi (South Korea)
  • Claire Lehndorf (New Zealand)
  • Natoshia Coleman (USA)
  • Katya Nosova (New Zealand)
  • Etila Santiago Santos (Brazil)
  • Susana Aramayo (Argentina)
  • Sel Guevara (Philippines)
  • Hannah Ranfranz (USA)
  • Evita Breide (Spain)
  • Nittaya Kongthun (Thailand)
  • Eli Fernandez (Mexico)
  • Raphaela Milagres (USA)
  • Lexus Redmond (USA)
  • Lucia Malavaze (Brazil)
  • Jennifer Dorie (Canada)
  • Jennifer Ronzitti (USA)
  • Kim Sung Uk (South Korea)
  • Juli Lopez (USA)
  • Hye Kyeong Hwang (South Korea)
  • Gabrielle Messias (USA)
  • Adrianna Kaczmarek (Poland)
  • Beatriz Biscaia (Portugal)
  • Francesca Stoico (Italy)
  • Alexandria Ross (USA)
  • Svetlana Elina (Russia)
  • Ashlyn Brown (USA) (Qualified with points)
  • Jasmine Gonzalez (USA) (Qualified with points)
  • Maya Astabie (USA) (Qualified with points)
  • Breena Martinez (USA) (Qualified with points)
  • Brittney Dayne (USA) (Qualified with points)

Women’s Physique Qualified Competitors List:

  • Penpraghai Tiangngok (Thailand)
  • Shanique Grant (USA)
  • Sarah Villegas (USA)
  • Natalia Abraham Coelho (USA)
  • Daniely Castilho (Brazil)
  • Laura Pintado Chinchilla (Spain)
  • Victoria Myslik (Canada)
  • Valentina Mishina (Russia)
  • Laura Richards (USA)
  • Brittany Watts (USA)
  • Ivie Rhein (USA)
  • Tanya Chartrand (Canada)
  • Rachel Jennifer Daniels (USA)
  • Anne-Lorraine Mohn (France)
  • Barbara Menage (France)
  • Bian Ruiying (China)
  • Margita Zamolova (Czech Republic) (Qualified with points)
  • Trish Wood (USA) (Qualified with points)
  • Jeannie Feldman (USA) (Qualified with points)

Lasă un răspuns!